Mano šeima

naujienu logo tomas

Šiandien: sausio  17 d., antradienis

Nuosavas būstas jaunai šeimai – realybė ar rožinė svajonė?

Kristina Diemintaitė-Stepšienė

Jaunos šeimos šiandien yra gana sunkioje gyvenimo starto pradžioje. Žmonės, norintys įsigyti savo pirmąjį nuosavą būstą, susiduria su nemenkomis finansinėmis problemomis – pinigų butui įsigyti dažniausiai mažas arba vidutines pajamas gaunančios šeimos neturi, todėl dažnai priverstos glaustis pas tėvus arba nuomotis būstą. Tiesa, valstybė šiek tiek imasi priemonių padėti – siūlo pasinaudoti  galimybe paimti valstybės remiamą būsto paskolą. nuosavas bstas jaunai seimai  realyb ar rozin svajon 2 20140206 1197563977

Laikini šeimininkai

Išsinuomoti būstą jaunai šeimai Jonavoje nėra taip jau paprasta ir greita. Rajono žiniasklaidoje ar internetinėje paieškoje nuomos skelbimų randama vos keletas. Tačiau kai kuriems pavyksta jaukiai įsikurti.

Štai jonaviečių Karčiauskų šeima džiaugiasi, kad jiems neteko ilgai ieškoti tinkamo būsto. Kelias savaites užtrukę, išsinuomavo dviejų kambarių butą. Nuomininkai pasirašė neterminuotą nuomos sutartį. Keturių mėnesių atžalą auginanti jauna šeima džiaugiasi, kad buto šeimininkė – maloni moteris, jokių nusiskundimų ar priekaištų jai neturi. Atvirkščiai, šeima dėkinga, kad prieš atsikraustant leido butą susitvarkyti taip, kaip naujakuriai norėjo. „Mes išmetėme senus baldus, perklijavome tapetus, pakeitėme durų spyną, vandens čiaupus. Už viską šeimininkė sumokėjo. Bet tai suprantama, šiame bute mes esame tik laikini gyventojai“,  – teigė jauna mama. 

Už buto nuomą Panerių gatvėje nuomininkai moka šimtą litų. „Mes mielai įsigytume nuosavą būstą, bet finansinės galimybės neleidžia pasiimti paskolos. Galėtume išvykti keleriems metams į užsienį padirbėti, bet šiuo metu auginame mažą vaiką, tad apie tokią išeitį tikrai negalvojame. Todėl džiaugiamės, kad galime nuomotis butą“, – atviravo moteris.     

Gyventi pas tėvus – pigiau

Nemažai jaunų šeimų gyvena su tėvais. Praeitame šimtmetyje tai buvo savaime suprantamas ir dažnai neišvengiamas dalykas, nes buvo tęsiamos senosios tradicijos – gyventi kelioms šeimoms po vienu stogu, dirbti kartu žemę ir pan. Be to, galimybės įsigyti savo būstą ar jį nuomotis nebuvo tokios plačios kaip šiandien. Tačiau ir dabar ne visos šeimos gali gyventi atskirai.   

 Pas tėvus, turinčius dviejų aukštų namą, įsikūrusi Aurelija Birškienė su šeima nepatiria jokių nepatogumų. „Su vyru ir dukrele gyvename antrajame namo aukšte, puikiai sutariame su tėvais ir jaučiame didelę pagalbą auginant mūsų dukrą“, – teigia jauna mama. Šeima džiaugiasi, kad nuomai ir tam tikriems komunaliniams patarnavimams sumokėti skirtus pinigus gali atidėti svajonei įgyvendinti, t. y. savam būstui ateityje įsigyti. Pasak Aurelijos, didelis privalumas, gyvenant nuosavame name, turėti daržą ir sodą, kuriame  galima užsiauginti ekologiškų daržovių, vaisių.

Nors ir gera gyventi su tėvais, tačiau jauna šeima svajoja apie nuosavą būstą. „Apie tai pasvarstome dažnai. Iš pradžių ketiname pirkti butą, vėliau – gal ir namą. Tačiau kelerius metus norime pataupyti, kad paskolos būstui įsigyti suma nebūtų pernelyg didelė“, – ateities planais dalijosi A.Birškienė. 

Imti paskolą būstui  –

palankus metas

Jonavoje užaugusi, bet šiuo metu sostinėje su šeima gyvenanti Jovita Puodžiūnienė teigia, kad dabar, turint galimybių, yra labai palankus metas įsigyti būstą. Jos šeima įsigijo nuosavą namą Vilniuje už 400 tūkst. litų. „Aplankę visus rimtus bankus bei gavę pasiūlymus, priėmėme sprendimą bendradarbiauti su SEB banku, kuris pasiūlė palankiausias sąlygas. Detalių atskleisti negaliu, nes teko pasirašyti konfidencialumo sutartį“, – teigė mažą dukrytę auginanti Jovita.  

Pašnekovė pasakojo, kad už dviejų kambarių nuomą ne pačiame saugiausiame sostinės rajone anksčiau mokėjo 1200 Lt per mėnesį, o dabar, gyvendami naujos statybos name, esančiame prestižiniame rajone, šalia miško, bankui kas mėnesį moka netgi keliais šimtais litų mažiau.

„Nereikia didelės įžvalgos, kad įvertintum nuosavos pastogės privalumus. Svarbiausias argumentas – po 30 metų būsto nuomos neturėsime nieko savo, o pragyventi, mokant paskolą, nėra jau taip sunku“, – savo nuomonę išsakė J.Puodžiūnienė. 

Paskolai gauti –

15 proc. pradinis įnašas 

Būsto paskolos suteikimo sąlygos kiekvienu atveju yra individualios. SEB banko Jonavos skyriaus vadovės Jūratės Pašukonienės teigimu, paskolos siūlomos pirmiausia įvertinus kliento dabartines pajamas, galimybes mokėti paskolos įmokas, įvykus nenumatytiems procesams, pavyzdžiui, sumažėjus pajamoms, taip pat atsižvelgiama į ankstesnę skolinimosi istoriją.

 Jauna šeima turi būti sukaupusi pradinį 15 proc. įnašą paskolai gauti, turėti pakankamai pajamų, kurios leistų šeimai ne tik mokėti būsto paskolą, bet ir kitiems poreikiams tenkinti. „Rekomenduojama jau­nai šeimai skolintis tokią pinigų sumą, kad mėnesio įmoka nebūtų didesnė negu nuosavas bstas jaunai seimai  realyb ar rozin svajon 3 20140206 158605530630–50 proc. gaunamų mėnesio pajamų. Taip pat svarbu įvertinti kitus svarbius aspektus, pavyzdžiui, pajamų tęstinumą, galimybes vykdyti įsipareigojimus, pasikeitus šeimos finansiniams poreikiams, todėl rekomenduojama turėti lėšų atsargą nenumatytiems atvejams“, – sakė SEB banko atstovė. 

J.Pašukonienės manymu, jeigu šeima turi sukaupusi pakankamai lėšų pradiniam įnašui ir be didelių savęs suvaržymų galėtų mokėti paskolos įmokas, tokiu atveju, užuot skyrus pinigus nuomai, tikrai verta pagalvoti apie būsto pirkimą. 

„Vis dėlto reikėtų įvertinti, kokį būstą šeima ketina pirkti, ar jis atitinka šeimos dabartinius ir tolesnius poreikius, ar bus galima būstą lengvai parduoti, jeigu pasikeistų šeimos planai ir ji nuspręstų persikelti gyventi kitur. Taigi nuomotis patartina tiems, kurie rinkoje neranda tinkamo pirkti būsto, arba tiems, kurie dar nėra apsisprendę dėl savo ateities ir galbūt ketina išvykti gyventi svetur“, – savo nuomonę išsakė SEB banko Jonavos skyriaus vadovė.

Išeitis – valstybės

remiama paskola

Jei finansinės galimybės neleidžia įsigyti būsto, jaunos šeimos gali pasinaudoti valstybės remiama būsto paskola (būsto kreditu). Valstybės paramą įsigyjant pirmą tinkamą būstą reglamentuoja Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ir daugiabučiams namams atnaujinti įstatymas. Valstybė remia auginančias bent vieną vaiką jaunas šeimas, skirdama 10 proc. būsto kredito kompensaciją, o jaunoms šeimoms, neturinčioms vaikų, bet paėmusioms šią paskolą, valstybė įsipareigoja padengti 10 proc. kredito likučio po vaiko gimimo. Šias lėšas valstybė nustatyta tvarka perveda tiesiai į banką, kuris šeimai suteikia kreditą būstui įsigyti. 

Jonavos rajono savivaldybės Turto ir įmonių valdymo skyriaus vedėjos Jolitos Gumaniukienės teigimu, praeitais metais valstybės remiamą būsto paskolą teikė „Swedbank“, o Jonavos rajonui skirtas limitas buvo 2,89 mln. Lt. Jonavos rajono savivaldybė išdavė tik dvi pažymas, patvirtinančias asmenų ar šeimų teisę gauti tokią paskolą. Dėl pažymos, patvirtinančios teisę gauti valstybės remiamą kreditą, į rajono Savivaldybės administraciją gali kreiptis visi pageidaujantieji, tačiau galutinį sprendimą suteikti ar nesuteikti jaunai šeimai valstybės remiamą būsto paskolą priima bankas.

Pasak Jonavos savivaldybės atstovės, 2013 metais valstybės remiamus kreditus teiksiantis bankas ir rajonui skirtas paskolų limitas paaiškėjo tik birželio pradžioje. Pretenduoti ir gauti valstybės remiamą būsto paskolą buvo galima iki pat metų pabaigos. „Šiemet situacija turėtų būti panaši. Ministerijos sprendimo tikimės sulaukti ne anksčiau kaip gegužės mėnesį, tada paaiškės valstybės remiamus kreditus teikiantys bankai ir Jonavos rajonui skirtas šių kreditų limitas“, – sakė J.Gumaniukienė.

Socialinio

buto nuomos galimybė 

Tinkamo būsto neturinčioms ir mažas pajamas gaunančioms šeimoms Savivaldybė eilės tvarka gali pasiūlyti socialinius būstus. Socialinis būstas nuomojamas terminuotam laikotarpiui. Ne rečiau kaip kas trejus metus nuomininkai privalo įrodyti, kad neprarado teisės į valstybės paramą dėl padidėjusių šeimos pajamų ar įsigyto turto. Jei taip atsitiko, iš socialinio būsto privalu išsikelti. nuosavas bstas jaunai seimai  realyb ar rozin svajon 1 20140206 1900558361

J.Gumaniukienės teigimu, jaunų šeimų sąrašuose registruota 281, o per 2013 metus išnuomota 18 socialinių būstų. „Vertindami tik statistinius skaičius, turėtume teigti, kad socialinio būsto nuomos jonaviečiams reikia laukti daugiau kaip dešimt metų, tačiau taip tikrai nėra. Štai socialinį būstą Ruklos miestelyje galime pasiūlyti vos tik įsirašius į sąrašus. Gal tai bus butas, kuriam reikia remonto, gal neužtikrinsime tvarkingos laiptinės ir pačių geriausių kaimynų, bet neturinčiai kur gyventi šeimai tokios problemos neturėtų tapti didele kliūtimi“, – apie socialinio būsto nuomos galimybes kalbėjo Savivaldybės atstovė.  

Šiuo metu ieškoma nuomininkų naujai įrengtiems socialiniams butams S.Dariaus ir S.Girėno g. 1A pastate.  Šio namo II–V aukštuose įrengti 64 butai, iš kurių 8 – trijų kambarių ir 56 – dviejų kambarių. Šios jokio remonto nereikalaujančios patalpos miesto centre siūlomos tik trijų ir daugiau asmenų šeimoms. Pasak Turto ir įmonių valdymo skyriaus vedėjos, bandyta susisiekti jau su daugiau nei puse tokių sąrašuose registruotų šeimų, tačiau pageidavimą nuomotis  būstą pareiškė ir reikalingus dokumentus pristatė vos kelios dešimtys šeimų. Patenkinus didesnių šeimų poreikius, laisvi butai bus siūlomi ir dviejų asmenų šeimoms. 

Share